środa, 28 grudnia 2011

TORUŃ .


Dwór Artusa. Statuetka Flisaka.
* Dwór Artusa znajduje się na Rynku Staromiejskim. Powstał w latach 1889-1891. Styl budynku jest określany jako neorenesans niderlandzki.
Obecny budynek zajmuje miejsce trzech parcel średniowiecznych. Na jednej z nich stał pierwotny Dwór Artusa, zbudowany w latach 1385–1386. Nosił wtedy nazwę Dom Towarzyski. Budynek ten uległ rozbiórce na początku XIX wieku. W maju 1826 roku ukończono budowę drugiego Dworu Artusa. Drugi Dwór Artusa i sąsiednia kamienica uległy rozbiórce w 1889 r. a na tym miejscu powstał obecny budynek.
* Ze względu na swoje położenie nad Wisłą, Toruń od początku swego istnienia w XIII wieku odgrywał ważną rolę w handlu europejskim.
O związanej z Toruniem tradycji flisackiej przypomina jedna z najsłynniejszych legend toruńskich o flisaku grającym na skrzypcach, któremu udało się w trakcie plagi żab wyprowadzić tysiące płazów z miasta. Na cześć tego bohatera w 1914 r. w Toruniu powstał pomnik flisaka. Obecnie pomnik-fontanna toruńskiego flisaka otoczonego gromadą żab stoi przy południowo-zachodnim narożniku Ratusza Staromiejskiego.

Zespół staromiejski Torunia obejmuje Stare i Nowe Miasto i jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. W 1997 r. został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz